Jakie są efekty ćwiczeń w domu?

Na jakie efekty ćwiczeń w domu możemy liczyć? Dobrze dobrany zestaw z pewnością może zniwelować efekty kilkunastomiesięcznego zamknięcia w czterech ścianach, którego doświadczyłyśmy w trakcie pandemii. Pozwoli także przygotować się do ewentualnego dbania o siebie w kolejnych miesiącach, gdy wychodzenie na dwór może być utrudnione przez pogodę. Czy istnieje sposób, aby zgubić zbędne kilogramy i poprawić swoją sylwetkę bez wychodzenia na zewnątrz? Oczywiście, że tak. Poza zadbaniem o zdrową i zbilansowaną dietą, możemy po prostu ćwiczyć w domu.

Efekty ćwiczeń w domu

Czytając internetowe fora, wiele z nas może spotkać się z opiniami, iż żaden domowy trening nie zastąpi w pełni treningu na profesjonalnym sprzęcie, dostępnym w siłowniach. W tym stwierdzeniu znajduje się ziarenko prawda, co nie oznacza jednak, że trening w domu jest pozbawiony sensu, wręcz przeciwnie. Ćwicząc w domu, możemy uzyskać takie efekty jak:

  • utrata kilogramów,
  • lepsza przemiana materii,
  • dobre samopoczucie,
  • zwiększenie pewności siebie,
  • zwiększenie odporności organizmu,
  • zwiększenie kondycji,
  • trening pozwala również na rozładowanie stresu.

Trzeba pamiętać, że wiele artykułów na temat ćwiczeń fizycznych piszą osoby żywo zainteresowane tym, aby jak najwięcej ludzi chodziło na siłownię. Nie chodzi tu wyłącznie o trenerów personalnych czy same sieci klubów fitness, czyli podmioty zarabiające pieniądze na ludziach myślących, że ćwiczenie w domu nie ma sensu. Niektóre osoby po prostu nie wyobrażają sobie wysiłku fizycznego poza siłownią, mogąc pozwolić sobie na komfort odwiedzania takich miejsc kilka razy w tygodniu.

Na efekty ćwiczeń w domu wpływa dobór planu treningowego

Podstawą każdego treningu jest dobór odpowiednich ćwiczeń lub też całego planu treningowego pod swoje potrzeby oraz pod efekty do jakich chcielibyśmy dążyć. Oczywistym jest, że inne ćwiczenia powinny wykonywać osoby, które chciałyby mieć płaski brzuch, a inne przeznaczone są dla osób, którym zależy na budowie mięśni i przytyciu. Jeśli wymarzonym przez nas efektem jest uzyskanie smukłego i płaskiego brzucha, idealne będą takie plany jak:

Do tego typu ćwiczeń warto dodać również trening aerobowy, który redukuje tkankę tłuszczową.

Nie wszystkie treningi są jednak skupione wyłącznie na efektach wizualnych. Istnieją również plany treningowe, których głównym celem jest wyciszenie organizmu oraz redukcja stresu, rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. Należą do nich chociażby joga, pilates czy ćwiczenia z piłką. Dla osób, które szukają czegoś nietypowego, co będzie stanowiło połączenie zabawy i treningu, polecamy zajęcia taneczne.

Trzeba pamiętać, że efekty ćwiczeń w domu mają przełożenie także na zdrowie psychiczne. Wyciszenie, lepsze zrozumienie swojego ciała i poznanie swoich mocnych stron mogą przynieść zaś efekty zdrowotne. Wiele chorób kojarzonych powszechnie z niezdrowym trybem życia ma podłoże psychosomatyczne. Schudnięcie kilku czy kilkunastu kilogramów oraz wyrzeźbienie idealnego brzucha nie sprawi, że tego typu problemy znikną.

5 zasad efektywnych ćwiczeń w domu

Decydując się na rozpoczęcie treningów w domowym zaciszu, powinniśmy pamiętać, że zdrowa i zbilansowana dieta jest kamieniem węgielnym zmian w naszej sylwetce. Nawet najcięższy trening nie przyniesie efektów, jeśli będziemy objadać się słodyczami i niezdrowymi przekąskami. Z drugiej strony zwiększona aktywność fizyczna wymaga dostarczania organizmowi większej ilości energii, najlepiej pochodzących ze zdrowych produktów spożywczych bogatych zarówno w białko, jak i węglowodany.

Jeśli zadbamy już o dobrą dietę, warto wziąć pod uwagę również następujące 5 zasad efektywnych ćwiczeń w domu:

  • Każdy trening powinna poprzedzać solidna rozgrzewka, która zminimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji.
  • Zadbaj o prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń. Pozwoli to na maksymalne zaangażowanie partii mięśniowych uczestniczących w danym ćwiczeniu i pozwoli zapobiec urazom.
  • Nie śpiesz się z wykonywanymi ćwiczeniami, rób je bardzo powoli, ale dokładnie.
  • Staraj się wykonywać ćwiczenia wielostawowe, które angażują jak najwięcej partii mięśni. Pompki czy przysiady są idealnymi przykładami.
  • Regeneracja jest równie istotna co sam trening i dobra dieta. Ćwicz 3-4 razy w tygodniu i pamiętaj o przerwach między seriami i ćwiczeniami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.