”Babskie pompki” — jak robić damskie pompki na kolanach

”Babskie pompki”, to łatwiejszy wariant klasycznych pompek, to jest, unoszenia i opuszczania ciała w podporze. Jednak czy to ćwiczenie jest, jak na to może wskazywać nazwa, odpowiednie wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego. Pompki, w tym w wariancie damskim, to ćwiczenie, które może przysłużyć się każdemu! Na czym polegają tak zwane “babskie pompki” i jak wykonać je poprawnie? Dlaczego warto wprowadzić damski wariant pompek do planu treningowego? O jakie ćwiczenia warto je uzupełnić? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury!

Na czym polegają “babskie pompki”?

Tak zwane “babskie pompki” to nic innego niż wariant pompek, które są wykonywane w innym podporze. Różnica polega na tym, iż w przeciwieństwie do klasycznych pompek, gdzie opieramy się na rękach i końcówkach palców u nóg, damski wariant pompek wykonuje się na kolanach.

Jest to ćwiczenie, które angażuje wiele partii mięśni jednocześnie. Włączenie prawidłowo wykonywanych technicznie “babskich pompek” do jednostek treningowych pozwoli na wzmocnienie tak zwanego core, poprawia wytrzymałość oraz pozwala na budowę mięśni i ujędrnienie ciała. To również prosty sposób na codzienną aktywność fizyczną, ponieważ nie wymagają posiadania dodatkowego sprzętu.

Jak robić damskie pompki?

Aby uzyskać efekty opisywane w artykule, należy zadbać o to, aby “babskie pompki” były wykonywane poprawnie techniczne. Pozwoli to również na uniknięcie kontuzji. Jak więc robić damskie pompki?

  • Połóż się na brzuchu i ułóż swoje ręce na wysokości tułowia;
  • oprzyj je na ziemi na szerokości swoich ramion;
  • ugnij nogi w kolanach;
  • wciągnij brzuch, trzymaj prosto plecy i unieś tułów do góry poprzez prostowanie swoich rąk w łokciach;
  • ugnij ręce i postaraj się opuścić swój brzuch tak nisko, jak to możliwe, bez dotykania nim podłogi;
  • wyprostuj ręce i powtarzaj ten ruch wybraną przez siebie ilość razy.

Warto ćwiczyć pompki przy lustrze tak, aby móc na bieżąco korygować pozycję swojego ciała.

Czemu warto robić “babskie pompki”?

“Babskie pompki” to znakomite ćwiczenie, które może być wykonywane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Pozwoli ono na rozbudowę i wzmocnienie mięśni klatki piersiowej, mięśni rąk, brzucha oraz pośladków. Poprawie ulegnie też ogólna wytrzymałość oraz siła.

Regularnie wykonywane poprawia też wygląd ramion oraz ujędrni biust każdej kobiety, głównie ze względu na to, iż to ćwiczenie angażuje mięśnie klatki piersiowej odpowiedzialne za podtrzymywanie biustu. Wyda się on również wizualnie większy oraz będzie bardziej uniesiony i sprężysty.

O jakie ćwiczenia warto uzupełnić damskie pompki?

Jeśli jesteś domatorką lub domatorem i lubisz ćwiczyć w domu, damskie pompki mogą być świetnym uzupełnieniem twojego planu treningowego. Warto wykonywać również przysiady, które pomogą w wyrzeźbieniu mięśni pośladków, łydek oraz ud. Angażują one aż 80% mięśni całego ciała i dodatkowo wspomagają metabolizm! Przysiad przez wielu trenerów nazywany jest królem ćwiczeń.

Kolejnym wartym wykonywania ćwiczeniem jest podciąganie (podchwytem i nachwytem) na drążku. Ćwiczenie to angażuje nie tylko mięśnie pleców, ale również biceps i triceps, w zależności od stosowanego chwytu. Na drążku można również ćwiczyć mięśnie brzucha — wystarczy chwycić się drążka i unosić w górę nogi, tworząc kąt prosty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *