Co wspomaga metabolizm? 5 cudownych sposobów

Metabolizm, czy przemiana materii, to bardzo ważny zespół różnych reakcji zachodzących w ludzkim organizmie. Związany jest ze składnikami odżywczymi, które przyjmowane są przez człowieka w momencie konsumowania, a następnie trawienia pokarmu. Od metabolizmu zależy nasza kondycja fizyczna. Jak w takim razie sprawić, aby był on lepszy i tym samym poprawiło się zdrowie człowieka?

1. Regularne posiłki

Śniadanie uchodzi powszechnie za najważniejszy posiłek dnia. Oczywiście nie może być jednocześnie jedynym pokarmem człowieka i w ciągu doby warto zadbać o przynajmniej trzy główne posiłki. Dobrze, jeżeli złożone będą z produktów bogatych i w białko, i węglowodany. Istotne jest to, aby ich zażywanie odbywało się w stałych porach.

Oczywiście jest to łatwiejsze do wykonania przy regularnych godzinach pracy. Wówczas możemy dokładnie zaplanować godzinę na konsumpcję śniadania, obiadu oraz kolacji i mieć pewność, że w następnych dniach wyznaczony czas się nie zmieni.

2. Ostre przyprawy

Zapewne spora część osób nieprzychylnie podejdzie do tego sposobu, ale rzeczywiście ostre przyprawy na trawienie mają bardzo korzystny wpływ na przemianę materii. Powodują wzrost temperatury ciała i podnoszą poziom wydzielania ciepła przez organizm, czyli termogenezę. W efekcie metabolizm ulega przyspieszeniu. Pikantnych produktów czy ostrych przypraw na naszym rynku nie brakuje. O poprawę jakości metabolizmu zadbają m.in. chrzan, pieprz cayenne, chili czy papryczki jalapeño.

3. Jedzenie z błonnikiem

Trafienie na pokarmy zawierające błonnik nie należy do najtrudniejszych wyzwań. Mowa bowiem choćby o łatwodostępnych, wręcz “pod ręką”, owoców typu jabłka, gruszki, banany, suszone śliwki czy sprzedawane w sezonie letnim truskawki. W błonnik bogate są również warzywa, m.in. popularne ziemniaki, groch oraz fasola. Warto również pamiętać o gotowaniu kaszy czy sięganiu po pokarm, który może stanowić przyjemną przekąskę, np. pistacje albo migdały.

4. Zdrowy sen

Przy codziennym pędzie za wieloma sprawami i mnóstwem czynności do zrobienia na głowie z pewnościę nie jest łatwo mieć zdrowy sen. Na pewno wiele osób wykonuje obowiązki zawodowe również w domu, poza godzinami pracy. Założenie rodziny także wiele zmienia i przynajmniej w pierwszych miesiącach (może nawet latach) wychowywania dziecka rytmika snu zostaje zaburzona.

Dlatego jeżeli jest to możliwe, warto odpowiednio zaplanować plan dnia, aby móc się położyć spać o wyznaczonej godzinie i wstać następnego dnia w pełni wypoczętym i zrelaksowanym. Zdrowy sen bowiem również ma wpływ na to, jak trawimy pokarm i jak wykorzystujemy energię oraz składniki odżywcze z konsumowanego jedzenia. Podobnie zbawienny wpływ na przemianę materii będzie miała codzienna aktywność fizyczna.

5. Unikanie ostrych diet

Warto zadbać także o to, aby serwowane posiłki były lekkostrawne. W tym celu z codziennej diety należy wyeliminować potrawy smażone (czy również smarowanie pieczywa tłuszczem), a także niektóre ostre przyprawy. Przykładowo ocet, pieprz, musztardę czy paprykę. Ich zastosowanie prowadzi bowiem do niestrawności. Kluczowa decyzja to rezygnacja ze wszelkich produktów, które po spożyciu długo zalegają w żołądku i w efekcie wywołują wzdęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.