Jak poznać swoje mocne strony?

Teoretycznie nikt nas nie zna lepiej od samych siebie, ale często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie określić mocnych stronach osobowości. W jaki sposób mogą to uczynić kobiety? I dlaczego tak istotne jest, aby mieć świadomość swoich największych zalet?

W poznaniu mocnych stron pomogą testy psychologiczne

Nie zawsze jest łatwo ocenić samego siebie. Mogą w tym pomóc osoby trzecie, lecz ich opinie także będą wynikiem tylko subiektywnego spojrzenia. Rozwiązanie na poznanie mocnych stron mogą stanowić testy psychologiczne. Przykładem posłuży stworzone przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa narzędzie badawcze, w dyskursie powszechnym znane jako Test Gallupa.

Przy jego zastosowaniu każda kobieta może poznać szereg swoich kompetencji. Test Gallupa pozwala na stworzenie wykazu 34 talentów, z których dla osoby jemu poddanej zostanie wyselekcjonowana grupa tych najważniejszych i najbardziej obiecujących pod kątem dalszego rozwoju. Ich eksplorowanie pomoże pracować nad pewnością siebie i da cenną wiedzę, w czym naprawdę jesteśmy dobre.

Mocne strony przejawiają się w hobby i pasjach

Oczywiście można również samemu poznać swoje mocne strony, wykonując rozmaite czynności w codziennym życiu. Nierzadko może to być powiązane z naszą pasją. Przykładowo, jeżeli dana kobieta interesuje się sportem i lubi oglądać dane zmagania, to warto, aby przekonała się, czy ona także ma w sobie pierwiastek determinacji, aby dbać o ciało i prowadzić zdrowy tryb życia, a może nawet pokusić się o zrobienie 6 weidera dla kobiet!

Mocną stronę wiele z nas odnajduje także w gotowaniu. Jeżeli nasze dania okażą się smaczne dla gości, możemy być pewne, że jesteśmy w tym dobre! O potencjale intelektualnym czy dobrej pamięci przekonamy się z kolei podczas toczonych rozmów ze znajomymi po zakończonej lekturze książki czy seansie filmowym.

Czemu warto znać swoje mocne strony?

Świadomość swoich zalet i kompetencji może usprawnić życie na wielu obszarach codziennego życia. Jeżeli dana osoba posiada zdolności manualne, to może się okazać, że potrafi sama szyć sukienki i inne elementy odzieży albo tworzyć biżuterie. Można dzięki temu stworzyć własny, autorski styl ubioru. W przypadku urządzania domowej przestrzeni natomiast nie trzeba korzystać z porad specjalisty od wnętrz, lecz ufając własnej intuicji i pomysłom, efektownie i przytulnie zaaranżować prywatny teren.

Znajomość swoich mocnych stron może również pomóc drugiej osobie. Wiele kobiet okazuje się być świetnym psychologiem i doradcą – w sprawach sercowych, matczynych czy zawodowych. Potrzebująca pomocy osoba nie zwróci się jednak z prośbą o udzielenie porady do danej kobiety, jeżeli ona sama nie będzie najpierw świadoma swoich mocnych stron.

Jak podkreślić swoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu ludzi powód do stresu. Bardzo często przy okazji spotkań rekrutacyjnych kandydaci tracą na pewności, nie potrafią właściwie odpowiedzieć na dane pytanie, choć w innych warunkach by to zrobili. Poza tym kluczowe jest to, aby potencjalnemu pracodawcy zaprezentować swoje mocne strony i przekonać go, że to właśnie ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko.

O swoich mocnych stronach warto opowiadać w oparciu o dany przykład, jakieś doświadczenie z przeszłości. Żadnego pracodawcy nie satysfakcjonuje stwierdzenie “jestem ambitna” albo “komunikatywna”. Nawet w przypadku takich stwierdzeń jak “jestem punktualna”, warto powiedzieć, dlaczego bycie ze wszystkim na czas jest dla ciebie tak ważne. Kreatywność czy przywiązanie do szczegółów można pokazać również strojem, do czego idealnie nadaje się chociażby francuski styl ubierania się i oparte na nim kreacje na rozmowę kwalifikacyjną.

W niektórych przypadkach mocną stroną okaże się powiedzenie o swojej słabej stronie. Jeżeli pracodawca zapyta o znajomość danego języka obcego, a twój poziom jest stosunkowo niski, to lepiej będzie, jeżeli przyznasz to uczciwie, zamiast koniecznie starać się postawić w pozytywnym świetle. W efekcie w wyobrażeniu rozmówcy rysujesz się jako szczera i uczciwa postać, co również jest bardzo mocną i przydatną dla ewentualnej współpracy stroną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *