W ostatnich latach można zauważyć wzmożone zainteresowanie przez społeczeństwo codzienną aktywnością fizyczną. Poświadczają to liczne materiały promujące zdrową żywność czy coraz więcej powstających ośrodków typu fitness. O kondycję i dobre samopoczucie fizyczne można zadbać na wiele sposobów. Warto pamiętać, aby pewne czynności wykonywać każdego dnia.
Zalety codziennej aktywności fizycznej
Zalet ruchu jest bardzo wiele i choć maksyma, że wydłuża on życie, wydaje się dość spowszedniała, to nie sposób wymienić szeregu korzyści związanych z codzienną aktywnością fizyczną:
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- redukcja stresu i zwiększenie pewności siebie,
- poprawa siły mięśni,
- wzrostu poziomu wytrzymałości oraz energii,
- poprawa nastroju oraz jakości snu,
- opóźnienie rozwoju niektórych chorób, np. Alzheimera czy Parkinsona,
- lepsza mobilność stawów,
- zmniejszenie ryzyka raka np. jelita grubego czy piersi,
- ochrona przed miażdżycą.
Jaka aktywność fizyczna jest dobra na co dzień?
Spośród najpopularniejszych czy najbardziej efektywnych czynności warto wybrać te formy aktywności fizycznej, którą wydają się nam najciekawsze czy sprawiające najwięcej przyjemności. Nie na wszystkie — z przyczyn terytorialnych, czasowych czy finansowych — można sobie bowiem pozwolić.
- Gimnastyka w domu — najlepiej ją wykonywać rano, tuż po wstaniu z łóżka. Powinna trwać 10-15 minut i zawierać sekwencje prostych ruchów, takich jak przysiady, skręty głowy czy krążenie bioder. Efekty ćwiczeń w domu są doskonałe!
- Bieganie — istotne jest kupno odpowiedniego obuwia oraz wybór dogodnej trasy. Niekorzystny dla jakości mobilności stawów asfalt lepiej zamienić na miękką powierzchnię, najlepiej zawodową bieżnię lub leśne obszary.
- Siłownia — najlepsze rozwiązanie, gdy kiepska pogoda uniemożliwia bieganie, a nie jesteśmy zainwestować (czy po prostu pomieścić w domowej przestrzeni) odpowiedniego sprzętu. W Polsce otwiera się coraz więcej siłowni, które oferują naprawdę wiele możliwości i jakkolwiek zabrzmi to trywialnie — każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak wprowadzić intensywną aktywność fizyczną?
Nawet najbardziej ambitne osoby powinny do aktywności fizycznej podejść zdroworozsądkowe. Przy wielu czynnościach bardzo łatwo można przemęczyć organizm czy nawet nabawić się urazu. Należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami odnośnie do danej czynności i postępować prawidłowo, aby zwiększanie intensywności następowało w zgodnie z możliwościami organizmu.
Warto sobie zapisywać swoje osiągnięcia, np. ile brzuszków i w jakim czasie wykonaliśmy w danym dniu. Podobnie w przypadku przebiegnięcia konkretnego odcinka czy pokonania go na rowerze. Jeżeli w codziennej pracy więcej się poruszamy, zamiast siedzenia przed biurkiem, można skorzystać z usługi liczenia kroków. Po dokonaniu pewnego podsumowania również zobaczymy, jak wygląda nasza intensywność w codziennym chodzeniu.
Jak połączyć aktywność fizyczną z pracą i życiem codziennym?
Z pewnością wiele osób na hasło “aktywność fizyczna” odpowie “nie mam czasu”. Jedni będą się tylko zasłaniać takim argumentem przed przyznaniem się do braku odpowiedniej motywacji, inni rzeczywiście nie są w stanie, pomimo najszczerszych chęci, zadbać o swoją fizykę. Mimo wszystko warto spróbować poszukać odpowiedniego rozwiązania.
Jeden ze sposobów to rozpisanie sobie planu dnia i uwzględnienia w nim czynności, które można uznać za rutynowe. W wielu przypadkach wykonywanie obowiązków zawodowych, odbiór dziecka z przedszkola czy uczestnictwo w jakichś zajęciach rozwijających ma swoje stałe lub przynajmniej orientacyjne godziny i są zaplanowane. Wówczas możemy dopasować do tego nasze aktywności fizyczne i określić, czy np. rano wstaniemy nieco wcześniej, aby wykonać poranną gimnastykę, czy może położymy się odrobinę później spać, aby jeszcze przed snem wykonać rundkę biegania.