Bez dobrego jedzenia nie poradzisz sobie z nadczynnością tarczycy
Nadczynność tarczycy jest schorzeniem, które w znacznym stopniu przyśpiesza przemianę materii, zwiększając zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Osobom cierpiącym na tę przypadłość raczej nie powinniśmy polecać standardowych rad dla łakomczuchów! Wskazane jest zatem spożywanie żywności bogatej w węglowodany. Przy okazji warto zadbać także o dodanie do diety dużej ilości warzyw kapustnych i strączkowych, które mają dobry wpływ na tarczycę. Jako że nadczynność tarczycy wiąże się z nadpobudliwością, należy unikać kofeiny.
Właściwe odżywianie jest pierwszym krokiem w walce z nadczynnością tarczycy. Priorytetem powinno być opracowanie specjalnego trybu żywienia, który pozwolić ograniczyć negatywne skutki uboczne schorzenia oraz jednocześnie pozwoli na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Oczywiście ze względu na problemy z gospodarką hormonalną uporządkowanie kwestii żywieniowych może napotkać opory natury psychologicznej. Warto jednak krok po kroku wzbogacać swoją dietę o najbardziej wartościowe składniki spożywcze.
Co jeść przy nadczynności tarczycy? Sprawdź listę
Oto poręczna lista co jeść przy nadczynności tarczycy:
- Nasiona i rośliny strączkowe.
- Orzechy.
- Nabiał.
- Szpinak.
- Jarmuż.
- Suszone owoce.
- Brokuły.
- Grube kasze i płatki owsiane.
- Ryby.
- Chude mięso.
Czemu oparcie naszego żywienia na tych właśnie produktach zalecają lekarze endokrynologii oraz dietetycy? Przy nadczynności tarczycy warto zadbać, aby w naszym menu znalazły się produkty bogate w węglowodany, takie jak rośliny strączkowe, a także bogate w białko, takie jak chude ryby i mięso. Mimo sporego zapotrzebowania energetycznego powinniśmy ograniczyć spożywanie tłuszczów.
Dodatkowo bardzo istotne jest dostarczanie dużych ilości witamin i minerałów. Przyspieszona przemiana materii oznacza, że zużywamy ich stosunkowo więcej.
Jaka dieta pomoże ci w radzeniu sobie z tarczycą?
Oprócz wiedzy co jeść przy nadczynności tarczycy, istotna jest również umiejętność dostosowania do zaleceń całej diety. Zbilansowany i specjalnie dostosowany sposób żywienia pomoże zminimalizować efekty uboczne tego schorzenia. Jakie jest kilka podstawowych zasad diety związanej z nadczynnością tarczycy?
- Zaleca się dietę sięgającą 3500-4500 kcal, chociaż wiele zależy też od trybu życia i ilości spalanych kalorii w ciągu dnia.
- Liczba posiłków powinna wynosić od 6 do 7, co pomoże dostarczać odpowiednią liczbę kalorii.
- Przykładem takiej diety może być dieta wysokoenergetyczna, ale przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z dietetykiem i dostosować ją do indywidualnych warunków. Szczególnie, jeśli kalorie miałyby pochodzić z tłuszczów zwierzęcych.
- Konieczność spożywania węglowodanów zdecydowanie wyklucza dietę proteinową!
- Należy zwrócić również szczególną uwagę na dostarczenie organizmowi takich minerałów jak witamina A, witamina B1, witamina C i jod.
- Ze względu na podniesioną energię, koniecznie ogranicz kawę i herbatę, które mają działalność pobudzającą.
- Staraj się jeść więcej rzeczy surowych i gotowanych niż smażonych. Doskonałym źródłem istotnych wartości odżywczych dla osób z nadczynnością tarczycy są kiszonki.