Co to jest owulacja?

Na portalach kobiecych, zwłaszcza tych dotyczących starań o poczęcie dziecka, dużo mówi się na temat owulacji, ale raczenie wyjaśnia się samego terminu „owulacja”. Dlatego też w tym miejscu podajemy definicję owulacji. Otóż, inną nazwą tego terminu jest jajeczkowanie i chyba to o wiele łatwiej jest zrozumieć przeciętnej osobie.

Owulacja polega na tym, że w organizmie kobiety dojrzewa komórka jajowa i w określonym momencie cyklu miesięcznego jest ona uwalniana z jajników do jajowodów lub innych jam ciała. Ten czas nazywany jest owulacją i wówczas to kobieta jest najbardziej płodna. Tylko w czasie owulacji komórka jajowa może zostać zapłodniona przez plemnik. Niemniej jednak, dni płodne nie są równoznaczne u kobiety z owulacją, jako że w ciele kobiety plemniki mężczyzny mogą przeżyć nawet kilka dni. Generalnie więc określa się, że dni płodne przypadają na 3 dni przed terminem owulacji, w dzień owulacji i dzień po owulacji. W sumie więc, gdzieś około 3-7 dni kobieta w ciągu miesiąca ma pewne szanse zajść w ciążę. Termin „owulacja” został zaczerpnięty od łacińskiego słowa „ovulatio”.

Definicje medyczne wskazują, że owulacja jest procesem charakterystycznym tylko dla organizmów żeńskich ssaków. Polega on na wytwarzaniu gamet żeńskich, czyli komórek jajowych. Jeśli mówimy o owulacji, to zawsze towarzyszy jej pęknięcie pęcherzyków Graafa. Jeśli tak się nie dzieje, owulacja nie następuje, co też u niektórych kobiet może mieć miejsce. W takich przypadkach należy mówić o problemach z owulacją, na które zaradzić może lekarz ginekolog stosując u pacjentki odpowiednią terapię.