Mimo że do dyspozycji kobiet są m.in. tabletki antykoncepcyjne, a także szereg innych dodatkowych zabezpieczeń, to kobiety wciąż korzystają z podstawowych metod zapobiegania ciąży. Tą najbardziej popularną i z pewnością znaną wszystkim jest metoda kalendarzykowa, czyli w istocie wyliczanie dni płodnych.
Organizm kobiety funkcjonuje według pewnego rodzaju cyklu. Okres w którym kobieta może zajść w ciążę to tylko ledwie kilka dni w miesiącu. Wtedy właśnie mówimy o tzw. dniach płodnych. By kobieta nie zaszła w ciążę konieczne jest prowadzenie kalendarzyka, w którym umieszczane są daty ostatniej miesiączki. By kalendarzyk rzeczywiście był skuteczną metodą kobieta powinna również mierzyć temperaturę w pochwie i obserwować zmiany. W momencie kiedy temperatura szybko wzrośnie i będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, kobieta może być prawie pewna, że zaszła w ciążę.
Oczywiście wysoka temperatura wiązać się może również z wieloma innymi kwestami, takimi jak choćby aktualny stan organizmu, przebyte choroby. Kalendarz dni płodnych należy prowadzić nieustannie, przy czym warto szczególnie wiele uwagi zwrócić na problemy, które mogą prowadzić do niepoprawności wyników. Obserwujcie swoje organizmy, bo tylko w ten sposób możecie wychwycić pewne zachowania odbiegające od normy. Jak już wiele razy odwodniono, kalendarzyk dni płodnych nie jest pewną metodą antykoncepcji. Z tego względu polecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie wtedy gdy same widzicie, że coś jest nie tak.