Białko podstawą diety białkowej

Jak sama nazwa wskazuje, dieta białkowa opiera się o produkty, które w swoim składzie mają wysoką zawartość tego właśnie elementu. Białko to obok tłuszczów i węglowodanów, jeden z podstawowych składników diety każdego człowieka. Białka dzielą się na związki proste, czyli proteiny i białka złożone, czyli proteidy.

Dieta białkowa, bardziej znana jako dieta Dukana, jest obecnie modna, ponieważ pozwala ona bez zbędnych wyrzeczeń i głodzenia się, na skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów i to w stosunkowo krótkim czasie. Podstawą diety białkowej są produkty pochodzenia zwierzęcego, a w szczególności mięso. Bogate w białko są chude kawałki wołowiny i konina. Stosując dietę białkową powinniśmy wybierać takie rodzaje mięsa, które nie zawierają zbyt dużo tłuszczu z uwagi na to, że zawartość białka w tych produktach jest ograniczona. Odradza się więc jedzenie jagnięciny, baraniny czy wieprzowiny. Warto natomiast wprowadzić do swojej diety podroby i drób, z wyjątkiem mięsa gęsi i kaczki.

Szczególnie polecane jest przygotowywanie dań z indyka i kurczaka. Spore ilości białka zawierają ryby o białym mięsie, do których zalicza się dorsza, czarniaka, raję i solę. Bez problemu do diety białkowej możemy wprowadzić również łososia, makrelę, sardynki i tuńczyka, które dodatkowo chronią układ sercowo-naczyniowy. W trakcie stosowania diety białkowej zalecane jest spożywanie skorupiaków, mięczaków, takich jak kraby czy krewetki, jak również jaj. Odradza się natomiast produkty pochodzenia roślinnego, w których również znajdziemy białko – zboża, czy też rośliny strączkowe.