Naturalne planowanie rodziny

W życiu każdej kobiety, każdego z nas przychodzi czas, w którym pragniemy powiększyć rodzinę. Jednakże często zdarza się tak, iż na początkowych etapach wspólnego życia jeszcze tego nie chcemy. Oczywiście w zależności od wyznania, mamy do dyspozycji różne metody planowania rodziny. Jednak najbardziej powszechną opinią jest ta, iż najwygodniejszym ze wszystkich jest sztuczna antykoncepcja.

Obecnie jest ona wszechobecna. Praktycznie na każdym kroku możemy zakupić prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne i inne środki o takim samym działaniu. Niektóre religie wykluczają tego typu poczynania. Preferują jedynie metody naturalne, które wbrew pozorom nie są aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Naturalne planowanie rodziny, to nic innego jak zaplanowanie ciąży lub odłożenie jej w czasie. Jest to oparte przede wszystkim na obserwacji wszystkich podstawowych objawów płodności. Mowa tutaj przed wszystkim o wahaniach temperatury, gęstości śluzu, położeniu i zmianie twardości szyjki macicy, a także szeregu innych dodatkowych objawów, które zauważyć można u każdej kobiety. Wbrew różnym opiniom, przy stosowaniu tego typu metody nie ma znaczenia regularność cyklu miesiączkowego. Dni płodne można bowiem zaobserwować.

Każda kobieta na swój sposób przechodzi rytm płodności i wykazuje szereg typowych dla niego objawów. Cały sęk tkwi w tym, by to wszystko zaobserwować, wysunąć odpowiednie wnioski i wprowadzić w życie. Pierwsze kroki, to jest prowadzenie kart obserwacyjnych, ich interpretacja najlepiej by były prowadzone pod kierunkiem lekarza, nauczyciela. Najlepiej jest, by na początku dać sobie trochę czasu, przejść tak zwany okres wstrzemięźliwości, podczas którego będziemy prowadzić obserwacje i analizy, nauczymy się wykonywać obliczenia. Jeśli dobrze nie zaznajomimy się z własnym organizmem, to niestety może on nam spłatać figla w postaci nieoczekiwanego potomka. A jak wiadomo, dziecko to nowe życie, o które trzeba dbać i być za nie odpowiedzialnym.