Dieta przy cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu we krwi jest szkodliwy dla zdrowia, a niekiedy nawet życia człowieka. Nie ulega wątpliwości, że osoby, których badania wskazują na taki stan rzeczy, powinny zmienić wiele w swoim życiu, jeśli nie chcą utracić zdrowia.

Cholesterol może doprowadzić do bardzo wielu chorób. Ich uniknięcie będzie możliwe, jeśli przejdziemy na zdrową dietę, będziemy żyć wolniej, nie będziemy doświadczać stresu i rzucimy palenie. Co oznacza owa „zdrowa dieta”? Otóż, przede wszystkim, powinniśmy zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, choć należy wyraźnie podkreślić, że nie można ich całkowicie wyeliminować z naszego planu codziennego żywienia. Jeśli już mamy jednak spożywać pokarmy bogate w tłuszcz zwierzęcy, to nigdy nie powinniśmy ich łączyć z cukrem. Zwiększeniu w diecie powinny ulec tłuszcze nienasycone, choć nie oznacza to wykorzystywania oleju do wszystkich potraw. Wystarczy, że zaczniemy jeść ziarna słonecznika, a do sałatek będziemy dodawać oliwy z oliwek.

Warto jest zastąpić smalec do smażenia olejem, ale nie zaleca się używanie margaryn, nawet do smarowania pieczywa. W diecie osób walczących ze zbyt wysokim cholesterolem powinny znaleźć się ryby morskie, bowiem zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, które wydatnie przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu. Podobnie działają nasiona lnu i oliwa z i oliwek. Przyczynia się ku temu również każdy preparat z wiesiołka. Nasiona lnu są źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak cynk czy witamina E.