Buciki, a zdrowie stopy dziecka

Większość rodziców stając przed problemem zakupu nowych butów dla dziecka stara się zoptymalizować koszty tak aby buciki były jak najtańsze i starczały na najdłużej. Nie zawsze idzie to w parze z troską o zdrowie dziecka. Czasami trzeba niestety wydać więcej środków, aby zakupić naprawdę dobre i zdrowe obuwie dla swojego dziecka.

Podstawową sprawą na którą każda mama powinna zwrócić uwagę jest rozmiar bucika. Buciki powinny być dopasowane do stopy z lekki m zapasem. Ale zapas ten nie może być zbyt duży. Testujemy to wkładając palec miedzy piętę a tył bucika. Bucik powinien być w takim rozmiarze aby palec się zmieścił, ale nie był zbyt luźny. Zbyt duże buciki, kupowane „na zapas” spowodują, że dziecko będzie się potykać i nabierze nieprawidłowych wzorców poruszania, które mogą doprowadzić do wad postawy. Z kolei buciki zbyt małe ograniczają i ściskają stopę, która jest jeszcze elastyczna i dopasowuje się do bucików co prowadzi do deformacji. Oprócz długości bucika dla dziecka ważnym parametrem jest też jego tęgość. Stópki dzieci są różne i buciki powinny dać się dopasować zarówno do tych chudszych stópek jak i do tych grubszych. Nie wolno wciskać stopy dziecka na siłę w bucik bo jest zapas na długość.

Najlepsze są buciki z kilkoma zapięciami lub długim sznurowaniem pozwalające na dopasowanie do tęgości stopy dziecka. Zapięcia i sam cholewka powinna być tak ukształtowana, aby dobrze i pewnie utrzymywać stópkę dziecka.

Ważnym elementem jest materiał z jakiego wykonany jest bucik. Powinien on zapewniać dobrą wymianę wilgoci, tak aby stópka była sucha. Dzięki temu unikniemy wielu problemów związanych z chorobami skóry, które rozwijają się gdy dziecko chodzi w zawilgoconych bucikach. Trzeba na to zwrócić uwagę także dla obuwia domowego w którym dziecko chodzi najdłużej. Dobrym rozwiązaniem są sandałki stosowane do chodzenia po domu nawet zimą. Nóżka zabezpieczona skarpetką oddycha w nich swobodnie.