Na czym polega leczenie ospy wietrznej?

Jeśli lekarz stwierdzi u pacjenta ospę wietrzną, na ogół zapisuje mu leki, które mają prowadzić do złagodzenia i zwalczenia dokuczliwych objawów tego schorzenia. W szczególności, są to maści i kremy, które mają z założenia ograniczać swędzenie wysypki. Lekarze w przypadku ospy wietrznej zalecają środki miejscowe, służące do smarowania wysypki na skórze chorego. Dodatkowo, łagodząco na świąd mogą wpływać kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub nadmanganianu potasu.

Chorym na ospę wietrzną zaleca się wypoczynek w domu, leżąc w łóżku. Relaks powoduje regenerację sił osoby chorej na ospę wietrzną. Jeśli wysypce na ciele towarzyszy dodatkowo gorączka, zalecane jest zażycie powszechnie dostępnych bez recepty leków przeciwgorączkowych. Warto przy tym wyraźnie zaznaczyć, że chorzy na ospę wietrzną nie powinni zażywać aspiryny na spędzenie gorączki. Zawiera ona bowiem salicylany, szkodliwe przy ospie. Osoby chore na ospę wietrzną mające na dodatek znacznie obniżoną odporność organizmu, muszą liczyć się z tym, że mogą wystąpić u nich powikłania.

Z uwagi na to, takim pacjentom lekarze zapisują specjalne leki przeciwwirusowe. Jeśli na ospę wietrzną choruje kobieta w ciąży, to powinna ona pozostawać pod stałą opieką lekarza, bowiem w takim przypadku na poważne powikłania narażony jest płód. Może dojść do uszkodzenia mózgu dziecka, albo do utraty wzroku. Najczęściej ospa wietrzna dotyczy dzieci wieku do 9 roku życia. U nich zakażenie wirusem ospy wietrznej zwykle przebiega bardzo łagodnie. Można zmniejszyć u dziecka ryzyko zachorowania na ospę wietrzną, stosując szczepienia profilaktyczne.