Jak wyliczyć dni płodne?

Dni płodne są czasem, w którym kobieta może zajść w ciążę, bowiem w jej ciele uwolniona zostaje dojrzała komórka jajowa, która czeka jedynie na zapłodnienie przez plemnik. Jeśli do niego nie dojdzie, wówczas jest ona wydalana z organizmu kobiety w czasie krwawienia.

Określenie precyzyjnie czasu występowania dni płodnych jest konieczne, jeśli chcemy stosować antykoncepcję naturalną. Będzie to przydatne również dla tych kobiet, które starają się zajść w ciążę. Co ciekawe, częste współżycie nie gwarantuje tego, że poczniemy dziecko. Jedynie współżycie bezpośrednio przed, w trakcie, lub bezpośrednio po jajeczkowaniu daje największe prawdopodobieństwo tego, że dziecko rzeczywiście zostanie poczęte. Dni płodne wylicza się podczas analizy całego cyklu miesięcznego, który rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia. Jeśli cykl miesięczny trwa 28 dni i jest regularnie dokładnie taki sam, to dni płodne przypadają na 14 dzień cyklu.

Lekarze określają, że przy zwyczajnych cyklach miesięcznych jajeczkowanie, czyli właśnie dni płodne, mają miejsce pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu w każdym miesiącu. Oczywiście, ich wystąpienie może zostać zakłócone, a dzieje się to wówczas, gdy kobieta jest przeziębiona, przeżywa silny stres, lub na przykład zmienia klimat. Dni płodne to w zasadzie jedyne 24 godziny, podczas których komórka jajowa kobiety może zostać zapłodniona. Na szczęście, plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 5-7 dni, dlatego też okres dni płodnych jest zdecydowanie wydłużany.