Jak usunąć rozstępy?

Jeśli miałaś już do czynienia z czerwonymi pręgami na swoim ciele, na pewno wiesz jak trudne w usunięciu są rozstępy.  Mimo tej trudności nie należy się jednak poddawać, ponieważ to, co najważniejsze w skutecznej terapii antyrozstępowej, to przede wszystkim wytrwałość i konsekwencja. Leczenie rozstępów może i trwa długo, ale dzięki ciężkiej pracy i systematyczności ich likwidacja jest w ogóle możliwa. Istnieje wiele sposobów walki z rozstępami, jednak ich wykorzystanie zależy od konkretnych przypadków i rodzaju schorzenia. Dowiedz się więcej, aby wygrać tę nierówną walkę.

Rozstępy zwykle pojawiają się nagle, jednak ich wystąpienia można się spodziewać już dużo wcześniej. Wiadomo, że rozstępy powstają w miejscach, gdzie skóra ulega znacznemu i nagłemu rozciągnięciu. Są to przecież widoczne pęknięcia skóry. Dlatego właśnie zazwyczaj pojawiają się u osób otyłych, ćwiczących oraz u kobiet w ciąży. Można jednak zauważyć, że nie każdy ma predyspozycje do posiadania rozstępów i niektórym udaje się tego uniknąć. Dlaczego?

Jest wiele warunków odpowiadających za skłonności do powstawania rozstępów. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne lub też zmniejszona elastyczność skóry. Szczególnym przypadkiem są rozstępy po ciąży. Ciąża jest bowiem takim okresem w życiu, gdy organizm kobiety jest bardzo osłabiony, także jej skóra. Ponadto w czasie ciąży kora nadnerczy produkuje zwiększoną ilość kortyzolu, który szkodliwie wpływa na fibroplasty. Te z kolei odpowiadają za produkcję kolagenu, który tworzy strukturę spajającą komórki skóry i odpowiada za jej elastyczność. Skóra jest wtedy bardziej krucha i bardziej podatna na pęknięcia i powstawanie rozstępów.

Najłatwiejsze w usunięciu są rozstępy najświeższe. Mają wtedy ciemną, czerwoną barwę i są świeżymi pęknięciami skóry. Należy je wówczas potraktować tłustym kremem i robić to regularnie. Największym problemem są jednak stare, zabliźnione rozstępy. Mają one wówczas jasną barwę, a ich usunięcie nie jest już takie proste. Warto wówczas zastosować bardziej specjalistyczne środki wspomagające produkcję kolagenu i odbudowę struktury skóry, co zwiększy jej elastyczność. W sytuacji, gdy nawet takie środki okażą się nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem może się okazać wizyta w gabinecie kosmetycznym lub chirurgii plastycznej. Możliwe jest wykonanie serii różnych zabiegów, które pomagają w usunięciu tak poważnych rozstępów.