Dieta śródziemnomorska

Omawiany tryb odżywiania uznawany jest za jeden z najbardziej zdrowych z powodu braku obciążenia dla organizmu wynikającego z ustalonych wyrzeczeń.

Niektórzy dietetycy mówią nawet, że dieta śródziemnomorska nie jest dietą, ale sposobem na życie.

Dlaczego zaleca się stosować dietę śródziemnomorską?

Z dietą powiązanych jest sporo korzyści, które przekonują nawet największych pesymistów.

Na początku trzeba powiedzieć o braku efektu jo-jo i stracie mniej więcej trzech kg miesięcznie. Nie jest to sporo, jednakże organizm podczas diety działa całkiem normalnie, wskutek czego pożądane skutki jesteśmy w stanie pomnożyć trenując na świeżym powietrzu. Przyjmując śródziemnomorski sposób żywienia zwiększamy ilość spożywanych nienasyconych kwasów omega-3.

Jak wygląda nasz jadłospis?

W sródziemnomorskim trybie odżywiania zwyczajne mięso zostaje zamienione na owoce morza. Lekarze twierdzą zgodnie, że ziemniaki lepiej zamienić na makaron. Biały chleb nie jest rekomendowany – lepiej zastąpić go bardziej ziarnistą wersją. Kilka słów o przyprawach – specjaliści polecają czosnek.

Zupy należy oblewać oliwą z oliwek (zamiast margaryny). Na co dzień powinniśmy jeść pięć dań a dzięki małej kaloryczności posiłków do prawidłowego działania powinno wystarczyć nam mniej więcej 1170 kalorii.

Podsumowanie

Śródziemnomorski tryb odżywiania traktowany jest za najzdrowszy – zaopatruje nasz organizm we wszystkie ważna środki odżywcze, lecz niektórzy eksperci uważają, że śródziemnomorskie produkty nie dostarcza wystarczającej liczby kwasu foliowego. Jeżeli nie przejmujesz się szybkością, z jaką tracisz wagę, lecz na jakości swojej diety, to scharakteryzowany tryb odżywiania jest przyzwoitym rozwiązaniem.